Meny
  • Hem
  • Kunskapstester
    • Kunskapstester
    • Kunskapskrav
    • Förberedande utbildning
    • Villkor & regler
    • Praktiskt genomförande
    • Licens & certifikat
    • Behörighetstester
    • Kommittén för kunskapsstandard
  • Anslutning
    • Individuell anslutning
    • Förmedlarföretag
    • Försäkringsbolag & bank etc.
    • Avtal & regelverk
    • Avgifter & fakturering
  • Branschreglering
    • InsureSecs branschreglering
    • Så går en utredning till
    • Anmäl regelöverträdelse
    • Disciplinnämnden
    • Beslut & uttalanden
  • Rapportering
    • Allmänt om rapportering
    • Regelefterlevnadskontroll
    • Målmarknadskontroll
    • Åtgärder mot penningtvätt och finansiering av terrorism (AML)
    • Anslutna försäkringsbolag
  • Om InsureSec
    • Om InsureSec
    • Andra aktörer
    • Nyheter & press
    • Publikationer
    • Summary in English
  • Ansökan
  • Logga in / Mina sidor
  • Rådgivarregistret →
  • Ansök här
  • Mina sidor
  • Rådgivarregistret →
InsureSec
Kunskapstester
Anslutning
Branschreglering
Rapportering
Om InsureSec

  • Om InsureSec
  • Andra aktörer
  • Nyheter & press
  • Publikationer
  • Summary in English

InsureSecs nyhetsbrev december 2019

Publicerad: 2019-12-17 | Uppdaterad: 2020-05-07

I årets sista nyhetsbrev informeras om kansliets öppettider, nästa års rapporteringsperiod samt testår och kunskapskrav. Med anledning av stor efterfrågan på tester för 2019 års kunskapskrav träder 2020 års kunskapskrav i kraft först den 1 mars. Tester som genomförs fram tills dess avser 2019 års kunskapskrav och deltagare kommer därför att kallas till kunskapsuppdatering 2020 under året.
 
Fredagen den 29 november anordnade vi Lätt att göra rätt-dag i Stockholm. Evenemanget var mycket lyckat och de av er som deltog har fått en utvärderingsenkät där ni kan dela med er av synpunkter från förmiddagen.
 
Vi vill också passa på att tacka för det gångna året och önska er alla en god jul och ett gott nytt år!
 
InsureSecs kansli
 

Kansliets telefontider

Öppet helgfri vardag kl. 10-16, utom måndagar då vi har öppet kl. 10:30-15.
För frågor om testverksamhet övriga tider kontaktas med fördel testansvarig.
 

Information om avvikande öppettider kommande kvartalet

Kansliet stängt måndag 23 december 2019 - måndag 6 januari 2020.
 

Lätt att göra rätt-dagen den 29 november 2019

Vid evenemanget som arrangerades på Vasateatern i Stockholm deltog ca 15 talare och 150 besökare. Temat dokumentation berördes på olika sätt, t.ex. vad man ska tänka på när man dokumenterar förmedling av liv- respektive sakskadeförsäkring. Vi fick också höra hur bristande dokumentation rent av kan ge upphov till ansvarsskada.
 
Tillsammans gör vi det lätt att göra rätt!
 
I samband med LGR19 gjordes två donationer till föreningar som arbetar med viktiga hälsofrågor. För varje talare som deltog skänktes en gåva till Generation PEP och för moderatorns insats skänktes en gåva till Suicide Zero.
  • Presentationer LGR 2019 tema dokumentation

REKO analys 2018 finns nu att läsa på vår webbplats

I samband med LGR lanserades rapporten REKO analys 2018. Rapporten innehåller 325 företags svar på förra årets regelefterlevnadskontroll.
  • Läs om REKO analys 2018

God försäkringsdistributionssed - En handbok från InsureSec

I samband med LGR lanserades InsureSecs handbok om god sed. Handboken skildrar hur Disciplinnämndens uttalanden och beslut 2014-2018 relaterar till LFD.
  • Läs mer om handboken

Nya stadgar för Disciplinnämnden från och med 2020

Från och med den 1 januari 2020 gäller nya stadgar för Försäkringsförmedlingsmarknadens disciplinnämnd. Ändringarna innebär bl.a. att föredragandens roll förtydligas samt att det numera bara är InsureSec som kan anmäla direkt till Disciplinnämnden.
  • Stadgar för Disciplinnämnden

Ingen avgiftshöjning 2020

Fakturor för årsavgifter 2020 skickas ut i januari. Fakturan skickas till den som angivits som fakturamottagare, vilket oftast är arbetsgivaren eller förmedlarorganisationen. Inga avgiftshöjningar har gjorts sedan 2017.
  • Om InsureSecs avgifter

Teståret 2020

Från och med den 1 mars 2020 gäller uppdaterade kunskapskrav för våra kunskapstester för försäkringsdistributörer. Nya eller ändrade kunskapskrav sammanfattas i 2020 års kunskapsuppdatering (liv och sak). Därtill lanserar InsureSec två nya inriktningar (ledningsfunktion och investeringsrådgivning). Kunskapstestet Avancerad rådgivning utgår fr.o.m. 2020 till förmån för inriktningen investeringsrådgivning.
 
Inriktningen personskadeförsäkring utgår som egen licens och blir istället ett tillägg till liv- eller sakskadelicens. Berörda parter som påverkas kommer kontaktas av InsureSec under 2020.
  • Kunskapskrav 2020
  • Mer information om nya kunskapstester 2020
  • Lediga tider för kunskapstester 2020

Licenser som inte motsvarar 2019 års kunskapskrav inaktiveras eller återkallas vid årsskiftet

De licenser som inte uppdaterats från 2018 års till 2019 års kunskapskrav inaktiveras vid årsskiftet. Licensen kan återaktiveras under 2020 efter komplettering av KU19.
 
De licenser som är äldre än 2018 års kunskapskrav återkallas helt vid årsskiftet. Det innebär att den som har en licens som motsvarar 2017 års kunskapsuppdatering inte längre erbjuds möjlighet att skriva kunskapsuppdatering.
 

Förmedlaravtal sägs upp med de förmedlare som inte har licensierat sig

I januari 2019 uppdaterades InsureSecs regelverk för att harmoniseras mot LFD. En ändring var att alla förmedlare som har avtal med InsureSec också måste vara licenserade.
Vid årsskiftet 19/20 sägs förmedlaravtalen upp med de individer som ännu inte licensierats. Information har gått ut löpande under året och alla berörda har informerats separat.
  • Licenskrav för registrerade 2019

Januari till mars blir gemensam rapporteringsperiod 2020 för REKO, MM och AML (avseende verksamhetsår 2019)

Företag. Från och med 2020 gäller en och samma rapporteringsperiod för InsureSecs regelefterlevnadskontroll (REKO), målmarknadsrapport (MM) och förmedlarföretagens rapportering av åtgärder mot penningtvätt (AML). All rapportering sker digitalt via företagets Mina sidor med start i januari avseende föregående verksamhetsår.
 
Regelefterlevnadskontrollen och rapporteringarna är en del av InsureSecs branschreglering. De två rapporterna tillgängliggörs försäkringsbolag som har avtal med InsureSec. Att alla rapporteringar görs under en och samma period syftar till att underlätta företagens planering och resursfördelning.
 
Detaljerad information kommer i separat utskick.
  • Om målmarknadsrapportering

 

 

Denna text handlar om: AML-rapportering Disciplinnämnden REKO branschreglering kansli licens målmarknad
Klicka på ett ämnesord för att visa fler artiklar som handlar om ämnet.

Stäng

Hem

Om Insuresec

Om personuppgifter & cookies

Mina sidor

E-post:

info@insuresec.se

Telefon:

08 - 410 415 75


Fler kontaktuppgifter

Rådgivarregistret

Rådgivarregistret möjliggör för dig att kontrollera om den försäkringsdistributör du anlitar är licensierad eller certifierad.

Till Rådgivarregistret